Aktualności

19.07 2019

Raport o historii polskiego prawa konkurencji

Opublikowany został raport z badań naukowych pt. „Implementing a Competition Law System – Three Decades of Polish Experience”, autorstwa dr Marka Martyniszyna z Queen’s University Belfast oraz prof. Macieja Bernatta z Uniwersytetu Warszawskiego. Raport jest obszernym opracowaniem na temat stanu polskiego prawa konkurencji, od początku jego wprowadzenia przed trzydziestu laty, aż po czasy współczesne. Badania były prowadzone w latach 2017-2018 i obejmowały także wywiady z wieloma osobami zaanagażowanymi w tworzenie i rozwój polskiego prawa konkurencji, w tym z Mec. Jarosławem Sroczyńskim jako pierwszym dyrektorem Delegatury Urzędu Antymonopolowego w Krakowie i długoletnim praktykiem w tej dziedzinie prawa. Projekt badawczy był finansowany przez Oxford Noble Foundation w ramach Programme on Modern Poland, jako grant naukowy przyznany dr Markowi Martyniszynowi w 2016 roku.
Zob. link do raportu: https://ssrn.com/abstract=3391298, a także do artykułu o badaniach naukowych, opublikowanego przez Autorów raportu w Journal of Antitrust Enforcement: https://doi.org/10.1093/jaenfo/jnz016

czytaj więcej >

15.07 2019

Klaudia Wojakowska-Grochot została radcą prawnym

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 12 lipca 2019 r. nasza Koleżanka Klaudia Wojakowska-Grochot złożyła ślubowanie i została radcą prawnym, członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Serdecznie gratulujemy Pani Mecenas!

czytaj więcej >

04.07 2019

Wypowiedź Juliana Tateno dla „Polska i Świat” TVN 24

W dniu 3 lipca 2019 roku Julian Tateno udzielił wywiadu dla programu „Polska i Świat” TVN 24. Wypowiedź dotyczyła kontrowersyjnej kwestii przeprowadzania wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników na gruncie RODO oraz znowelizowanego Kodeksu Pracy. Materiał dostępny jest pod adresem: https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/czy-badanie-trzezwosci-w-pracy-jest-zgodne-z-rodo-pyta-mpk-w-lodzi,949888.html

To nie pierwszy głos J. Tateno w tej sprawie. W dniach 23 kwietnia 2019 r. oraz 27 czerwca 2019 r. na portalu Prawo.pl ukazały się dwa artykuły zawierające jego komentarze dotyczące badania trzeźwości pracowników w świetle planowanych zmian Kodeksu Pracy oraz przepisów o ochronie danych osobowych.
Artykuły dostępne są pod adresami:
https://www.prawo.pl/kadry/kodeks-pracy-nowelizacja-nie-dala-pracodawcom-uprawnienia-do,437474.html
https://www.prawo.pl/kadry/koniec-wyrywkowego-badania-alkomatem-pracownikow,402361.html

czytaj więcej >

01.07 2019

Klaudia Janeczek nowym prawnikiem kancelarii M&S

Mamy przyjemność poinformować, że z dniem 1 lipca 2019 r. Pani Klaudia Janeczek dołączyła do zespołu naszej Kancelarii jako prawnik. Pani Janeczek jest absolwentką studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

czytaj więcej >

07.06 2019

MECENAS JAROSŁAW SROCZYŃSKI LIDEREM W DZIEDZINIE PRAWO KONKURENCJI I ANTYMONOPOLOWE

W tegorocznej edycji ogólnopolskiego rankingu kancelarii prawniczych 2019 organizowanym przez „Rzeczpospolitą”, Mec. Jarosław Sroczyński został wybrany liderem w dziedzinie Prawo konkurencji i antymonopolowe. Również Kancelaria Markiewicz & Sroczyński po raz kolejny otrzymała rekomendację w tej dziedzinie. Dziękujemy serdecznie wszystkim za oddane głosy.

czytaj więcej >

30.05 2019

DR MICHAŁ MARKIEWICZ PRELEGENTEM SYMPOZJUM NAUKOWEGO W WARSZAWIE

W dniach 30 -31 maja 2019 r. dr Michał Markiewicz uczestniczył w Sympozjum Naukowym „Ochrona wizerunku w prawie własności intelektualnej” zorganizowanym przez Urząd Patentowy RP wspólnie z Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej EUIPO.
Dr Michał Markiewicz wygłosił prelekcję na temat „Ochrony wizerunku w prawie autorskim”.
Głównymi tematami wystąpień uczestników Sympozjum były m.in. właściwa kreacja, skuteczna ochrona oraz efektywna komercjalizacja wizerunku

czytaj więcej >

24.05 2019

JAROSŁAW SROCZYŃSKI NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ „BEZPIECZEŃSTWO I REGULACJA NA RYNKU ENERGETYCZNYM”

W dniu 24 maja 2019 r. Mec. Sroczyński wygłosił referat pt. „Współpraca przedsiębiorców energetycznych w zakresie prawa konkurencji: pomiędzy umową a zmową” podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo i regulacja na rynku energetycznym” zorganizowanej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

czytaj więcej >