Aktualności

22.10 2021

WARSZTATY (Pisanie pozwów w sprawach z zakresu nieuczciwej konkurencji) I WYKŁAD (Prawo w branży mody) PROWADZONE PRZEZ Mec. Zuzannę Ochońską DLA IP STUDENT

Za nami rekrutacja do XIII Edycji IP Student. Gratulujemy wszystkim zgłoszonym – tegoroczna edycja zapowiada się bardziej niż ciekawie! Wszystkie osoby zainteresowane prawem własności intelektualnej szczególnie zachęcamy do udziału w warsztatach (Pisanie pozwów w sprawach z zakresu nieuczciwej konkurencji) i wykładzie (Prawo w branży mody) prowadzonym przez specjalistkę z naszego zespołu – Mec. Zuzannę Ochońską.

Cytując za organizatorami: “IP Student jest to cykl warsztatów z zakresu prawa własności intelektualnej i nowych technologii. Warsztaty IP Student są organizowane przez Koło Naukowe Towarzystwa Sympatyków Prawa Własności Intelektualnej UJ przy Wydziale Prawa i Administracji UJ […]”

🔵 Więcej o IP Student: https://www.linkedin.com/company/ipstudent https://www.facebook.com/IPTBSPUJ/

🔵 Więcej aktualności z praktyki Markiewicz & Sroczyński: https://mslegal.com.pl/?page_id=10

🔵 Najnowsza publikacja Zuza Ochońska “Ochrona konsumenta w branży mody” dostępna w wersji elektronicznej przez portal Wolters Kluwer Polska: https://www.wolterskluwer.com/pl-pl/solutions/lex

czytaj więcej >

22.10 2021

Jarosław Sroczyński na warsztatach o ochronie niematerialnych zasobów przedsiębiorstwa MMC Polska

Tajemnice, tajemnice… o nich mówił Jarosław Sroczyński (w relacji A2B, czyli UOKiK-przedsiębiorca) na warsztatach o ochronie niematerialnych zasobów przedsiębiorstwa. Podziękowania dla organizatora MMC Polska oraz Uczestników.

czytaj więcej >

19.10 2021

WYROK KSZTAŁTUJĄCY LINIĘ ORZECZNICZĄ W SPRAWACH „OPŁAT PÓŁKOWYCH”

Od blisko dekady prowadzimy w Markiewicz i Sroczyński sprawy tzw. opłat półkowych jako czynów nieuczciwej konkurencji. Najczęściej bronimy przed zarzutami, że rabaty ilościowe są niedozwolone (zgodnie z zasadą sprzedaży: więcej kupujesz, dostajesz niższą cenę za sztukę towaru). Często te rabaty mogą być rozliczone tylko wstecz, bo z góry nie wiadomo, ile towaru zostanie zakupione przez sieć sklepów. To tu właśnie najczęściej pojawiają się roszczenia dostawców. Jesteśmy świadkami ewolucji wyroków w tych sprawach. Jarosław Sroczyński i Marcin Mioduszewski – radca prawny popełnili też komentarz na temat art. 15 ust. 1 pkt 4 (i innych przepisów) ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dla Wolters Kluwer Polska. Obecna linia orzecznicza, to już mocno ponad 90% uznanych dopuszczalności rabatów retro. W sprawie, w której reprezentowaliśmy sieć sprzedaży detalicznej, w zeszły piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, ponownie przyznał nam rację uznając, że taki rabat od obrotu nie jest niedozwolony. Po raz pierwszy jednak sąd odniósł się i to aprobująco do naszej argumentacji (Marcin Mioduszewski, Jarosław Sroczyński, Klaudia Wojakowska-Grochot i Zuza Ochońska), że negocjowanie rabatu w ogóle nie jest obowiązkiem. Innymi słowy: sieć sprzedaży detalicznej, może po prostu przedstawić swoją ofertę lub warunki sprzedaży, na które dostawca się zgodzi albo nie (umowa adhezyjna). Być może logika biznesowa podpowiada, że tak powinno być, ale w orzecznictwie sądów to nie było takie oczywiste.

Pełne brzmienie wspomnianego komentarza w wersji elektronicznej dostępne przez portal Wolters Kluwer: https://www.wolterskluwer.com/pl-pl/solutions/lex”

czytaj więcej >

14.10 2021

ARTYKUŁ ZUZANNY OCHOŃSKIEJ „OCHRONA KONSUMENTA W BRANŻY MODY” W KONTEKŚCIE POSTĘPOWAŃ WYJAŚNIAJĄCYCH PREZESA UOKIK

„Ciekawe wieści płyną do nas z UOKiK – Urząd postanowił przyjrzeć się influencerom i sposobom oznaczania przez nich treści sponsorowanych. Temat ważny i o istotnym wymiarze praktycznym, także w kontekście ewentualnego wprowadzenia konsumentów w błąd w zakresie jakości i pochodzenia produktów.” Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Zuzanny Ochońskiej „Ochrona konsumenta w branży mody” opublikowanym w najnowszym numerze Zeszytów Naukowych UJ (153), poruszającym kwestie potencjalnych konsekwencji działań influencerów oraz przedsiębiorców na rynku mody, na przykładzie słynnej „afery metkowej” marki VECLAIM.

czytaj więcej >

08.10 2021

JAROSŁAW SROCZYŃSKI NA III ENERGETYCZNYM FORUM NAUKI I GOSPODARKI

W dniu 30 września 2021 r. odbyło się III Energetyczne Forum Nauki i Gospodarki, zorganizowane przez INP PAN, Fundację „Mercatus et Civis” i Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów pod patronatem m.in.: Ministra Klimatu i Środowiska, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i Prezes Urzędu Patentowego. Mec. Sroczyński wystąpił w panelu „Nowe technologie – szanse i zagrożenia”, dzieląc się refleksjami na temat praktyk pozyskiwania klientów w sektorze fotowoltaiki.

czytaj więcej >

08.10 2021

JAROSŁAW SROCZYŃSKI W PANELU VIII MIĘDZYNARODOWEJ KONSUMENCKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ

W dniach 5-6 października 2021 r. odbyła się VIII Międzynarodowa Konsumencka Konferencja Naukowa „Wyzwania dla prawa konsumenckiego w wymiarze globalnym, regionalnym i lokalnym”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, pod patronatem Prezesów UOKiK i UKE. Mec. Sroczyński był uczestnikiem panelu dotyczącego skutecznego egzekwowania praw konsumentów, w sprzedaży i usługach tradycyjnych po nowe formy handlu.

czytaj więcej >

22.09 2021

RANKING EXPERT GUIDES COMPETITION AND ANTITRUST 2021

Mec. Jarosław Sroczyński i Kancelaria Markiewicz & Sroczyński uzyskali po raz kolejny rekomendację w rankingu Expert Guides Competition and Antitrust 2021. “Expert Guides bada światowy rynek prawny od ponad 20 lat i stał się jednym z najbardziej zaufanych źródeł dla międzynarodowych nabywców usług prawnych.” (expertguides.com)

czytaj więcej >