Aktualności

04.08 2020

JAROSŁAW SROCZYŃSKI W EXPERT GUIDES COMPETITION AND ANTITRUST 2020

Mec. Jarosław Sroczyński i Kancelaria Markiewicz & Sroczyński zostali ponownie wymienieni w rankingu Expert Guides Competition and Antitrust 2020 w dziedzinie prawo konkurencji i antymonopolowe.

czytaj więcej >

16.07 2020

Komentarz dla Global Competition Review z 15 lipca 2020 r.

Mec. Sroczyński skomentował na gruncie prawa konkurencji skutki warunkowej zgody Komisji Europejskiej na koncentrację PKN Orlen/Grupa Lotos.

czytaj więcej >

13.05 2020

Sybilla Stanisławska-Kloc Współautorką Artykułu „Prawo autorskie a e-learning w czasie epidemii koronawirusa”

Dnia 12 maja 2020 r. w „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł współautorstwa Sybilli Stanisławskiej-Kloc oraz Wojciecha Machały, zatytułowany „Prawo autorskie a e-learning w czasie epidemii koronawirusa”. Autorzy poruszają w nim problematykę legalnego korzystania z materiałów dydaktycznych w procesie edukacyjnym online. Zobacz artykuł:

czytaj więcej >

29.11 2019

Seminarium antymonopolowe ACC

W dniu 28 listopada 2019 r., Mec. Jarosław Sroczyński wygłosił wykład na seminarium Association of Corporate Counsel Europe (ACC) – organizacji zrzeszającej prawników przedsiębiorstw. Wystąpienie dotyczyło praktycznych aspektów definicji rynku właściwego w prawie antymonopolowym oraz kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Seminarium miało miejsce na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

czytaj więcej >

19.07 2019

Raport o historii polskiego prawa konkurencji

Opublikowany został raport z badań naukowych pt. „Implementing a Competition Law System – Three Decades of Polish Experience”, autorstwa dr Marka Martyniszyna z Queen’s University Belfast oraz prof. Macieja Bernatta z Uniwersytetu Warszawskiego. Raport jest obszernym opracowaniem na temat stanu polskiego prawa konkurencji, od początku jego wprowadzenia przed trzydziestu laty, aż po czasy współczesne. Badania były prowadzone w latach 2017-2018 i obejmowały także wywiady z wieloma osobami zaanagażowanymi w tworzenie i rozwój polskiego prawa konkurencji, w tym z Mec. Jarosławem Sroczyńskim jako pierwszym dyrektorem Delegatury Urzędu Antymonopolowego w Krakowie i długoletnim praktykiem w tej dziedzinie prawa. Projekt badawczy był finansowany przez Oxford Noble Foundation w ramach Programme on Modern Poland, jako grant naukowy przyznany dr Markowi Martyniszynowi w 2016 roku.
Zob. link do raportu: https://ssrn.com/abstract=3391298, a także do artykułu o badaniach naukowych, opublikowanego przez Autorów raportu w Journal of Antitrust Enforcement: https://doi.org/10.1093/jaenfo/jnz016

czytaj więcej >

15.07 2019

Klaudia Wojakowska-Grochot została radcą prawnym

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 12 lipca 2019 r. nasza Koleżanka Klaudia Wojakowska-Grochot złożyła ślubowanie i została radcą prawnym, członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Serdecznie gratulujemy Pani Mecenas!

czytaj więcej >

04.07 2019

Wypowiedź Juliana Tateno dla „Polska i Świat” TVN 24

W dniu 3 lipca 2019 roku Julian Tateno udzielił wywiadu dla programu „Polska i Świat” TVN 24. Wypowiedź dotyczyła kontrowersyjnej kwestii przeprowadzania wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników na gruncie RODO oraz znowelizowanego Kodeksu Pracy. Materiał dostępny jest pod adresem: https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/czy-badanie-trzezwosci-w-pracy-jest-zgodne-z-rodo-pyta-mpk-w-lodzi,949888.html

To nie pierwszy głos J. Tateno w tej sprawie. W dniach 23 kwietnia 2019 r. oraz 27 czerwca 2019 r. na portalu Prawo.pl ukazały się dwa artykuły zawierające jego komentarze dotyczące badania trzeźwości pracowników w świetle planowanych zmian Kodeksu Pracy oraz przepisów o ochronie danych osobowych.
Artykuły dostępne są pod adresami:
https://www.prawo.pl/kadry/kodeks-pracy-nowelizacja-nie-dala-pracodawcom-uprawnienia-do,437474.html
https://www.prawo.pl/kadry/koniec-wyrywkowego-badania-alkomatem-pracownikow,402361.html

czytaj więcej >