Aktualności

22.06 2022

RANKING „RZECZPOSPOLITEJ” 2022 – M&S REKOMENDOWANĄ KANCELARIĄ W 4 DZIEDZINACH, REKOMENDOWANI PRAWNICY W PRAWIE KONKURENCJI I ANTYMONOPOLOWYM, SPRAWACH KONSUMENCKICH, PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH ORAZ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ I PRZEMYSŁOWEJ.

W XX edycji ogólnopolskiego rankingu kancelarii prawniczych 2022 organizowanym przez „Rzeczpospolitą”, kancelaria Markiewicz & Sroczyński otrzymała rekomendacje w 4 dziedzinach: 1) Prawo konkurencji i antymonopolowe; 2) Sprawy konsumenckie; 3) Prawo własności intelektualnej i przemysłowej; 4) Prawo autorskie i prawa pokrewne. Indywidualne rekomendacje otrzymali: 1) prof. Ryszard Markiewicz (“Prawo autorskie i prawa pokrewne”); 2) dr Michał Markiewicz (“Prawo własności intelektualnej i przemysłowej”); 3) mec. Jarosław Sroczyński (“Prawo konkurencji i antymonopolowe” oraz “Sprawy konsumenckie”). Rekomendacje te są udzielane na podstawie wskazań innych prawników. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali! Więcej o rankingu na stronie Rzeczpospolita: https://rankingi.rp.pl/rankingkancelarii

czytaj więcej >

20.06 2022

Po dwóch latach przerwy covidowej kolejne spotkanie alumnów Cleary Gottlieb.

Ciekawy czerwcowy weekend w pięknym Sztokholmie. Po dwóch latach przerwy covidowej kolejne spotkanie alumnów Cleary Gottlieb. Dyskusje o dzisiejszym świecie z perspektywy globalnej i wielu lokalnych. Także dużo zwiedzania, od rezydencji Ambasadora USA w historycznej Villa Åkerlund – podziękowanie dla J.E. Erik Ramanathan i Alumna Ranesh Ramanathan za gościnność – po (już prywatnie) cmentarz leśny Skogskyrkogården wpisany na listę UNESCO, z grobem Grety Garbo. Kilkadziesiąt schodów na jego Meditation Hill – początkowo wysokie, potem coraz niższe, jak w życiu.

czytaj więcej >

15.06 2022

Julian Tateno na IX Międzynarodowej Konsumenckiej Konferencji Naukowej – „Prawa konsumenta wczoraj, dziś i jutro. 60 lat praw konsumenta”.

W dniach 9-10 czerwca w Krakowie odbyła się IX Międzynarodowa Konsumencka Konferencja Naukowa – „Prawa konsumenta wczoraj, dziś i jutro. 60 lat praw konsumenta” organizowana przez Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów i Katedrę Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego UEK. Z ramienia Kancelarii, w ramach panelu “Prawo konsumenta do zrzeszania się i reprezentacji.” wystąpił Julian Tateno. Serdeczne dzięki dla Organizatorów i Gości za zaproszenie i aktywne uczestnictwo.

czytaj więcej >

23.05 2022

Odszkodowania za zniszczone przez rosyjskiego agresora mienie polskich przedsiębiorców w Ukrainie.

Red. R. Krupa-Dąbrowska podjęła temat trudny i wrażliwy, a mianowicie odszkodowań za zniszczone przez rosyjskiego agresora mienie polskich przedsiębiorców w Ukrainie. Wypowiadający się na ten temat prawnicy rozważają składanie pozwów przeciwko Rosji. Dzisiaj to raczej myślenie życzeniowe, ale miejmy nadzieję, że kiedyś specjalny fundusz reparacyjny wynagrodzi powstałe szkody. https://www.prawo.pl/biznes/czy-firma-otrzyma-odszkodowanie-za-zniszczony-majatek-w-ukrainie,515216.html

czytaj więcej >

29.04 2022

„Publiczne komunikowanie utworu w Internecie w prawie UE (dyrektywa 2001/29 vs dyrektywa 2019/790) – czy „istnieje” możliwy do określenia zakres tego prawa?”.

W numerze 1/2022 Białostockich Studiów Prawniczych ukazał się artykuł dr. Michała Markiewicz pod tytułem: „Publiczne komunikowanie utworu w Internecie w prawie UE (dyrektywa 2001/29 vs dyrektywa 2019/790) – czy „istnieje” możliwy do określenia zakres tego prawa?”. Zagadnienia związane z interpretacją zakresu prawa autorskiego w Internecie nie tylko są, delikatnie mówiąc nieoczywiste, ale ulegają dalszej komplikacji w ramach implementacji dyrektywy DSM.W artykule autor zwraca uwagę m.in. na wybrane niekonsekwencje w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Zapraszamy do lektury. http://bsp.uwb.edu.pl/wp-content/uploads/2022/03/173_Book-BSP-27-nr-1.pdf

czytaj więcej >

27.04 2022

WYKŁAD MEC. ZUZANNY OCHOŃSKIEJ DLA IP STUDENT TBSP UJ

25 kwietnia odbył się wykład „Prawo w branży mody” prowadzony dla projektu “IP STUDENT” – Koła Naukowego Prawa Własności Intelektualnej TBSP UJ przez Mec. Zuzannę Ochońską. To zawsze duża przyjemność móc podzielić się naszą wiedzą ze studenckim audytorium zainteresowanym tematyką regulacji w przemyśle modowym.

czytaj więcej >

06.04 2022

Seminarium CARS 30 marca 2022 r.

CARS podjął trudny temat skuteczności dochodzenia roszczeń antymonopolowych. Na seminarium 30 marca 2022 r. dyskutowali o tym prelegenci z Holandii, Litwy, Polski i Wlk. Brytanii. Na istotne bariery prawno-organizacyjne wskazywali Caroline Cauffman, Małgorzata Kozak, Marta Mackiewicz, Jurgita Malinauskaite, Sebastian Peyer, Aleksander Stawicki i Marcin Trepka. Jarosław Sroczyński omówił zarzut passing-on jako potencjalny „wyłącznik” odpowiedzialności naruszycieli w przypadku sprzedaży łańcuchowej. Podziękowania dla Dominik Wolski za zaproszenie i organizację Seminarium, Anna Laszczyk za moderację „mojej” sesji, a Maciej Bernatt za słowo wstępne.

czytaj więcej >