Aktualności

09.10 2024

DR MICHAŁ MARKIEWICZ DLA RZECZPOSPOLITEJ – UWAGA! REWOLUCJA W UMOWACH PRAWNOAUTORSKICH

Tym razem dr Michał Markiewicz w Rzeczpospolitej opisuje REWOLUCJĘ jaką ustawodawca wprowadził w ramach nowelizacji prawa autorskiego (która weszła w życie 20 września 2024). Chodzi o możliwości kwestionowania wynagrodzenia względem każdej umowy odpłatnej licencji lub przeniesienia prawa autorskiego.Problematyka ta znajdowała się niejako na marginesie dotychczasowych dyskusji, które skupiały się głównie na zagadnieniach „tantiem za streaming”. W artykule wskazuje na to: czym jest wynagrodzenie „godziwe i odpowiednie”, kiedy twórcy należy się wynagrodzenie opisane zgodnie z powyższymi wymogami, w jakim przypadku ustawodawca wprowadza domniemanie, że określone w umowie wynagrodzenie jest „godziwe i odpowiednie”, jak nowelizacja ustawy może wpłynąć to na praktykę zawierania umów prawnoautorskich, czy regulacja ta dotyczy także umów o pracę, w ramach których tworzone są utwory. Zwraca także uwagę na zmiany w klauzuli bestselerowej, które zmierzają do ułatwienia możliwości skorzystania z niej. Po stronie korzystających z utworów przedsiębiorców pojawiły się zatem nowe ryzyka biznesowe! Link do ogólnodostępnego fragmentu artykułu: https://pro.rp.pl/biznes/art41261471-uwaga-rewolucja-w-umowach-prawnoautorskich?

czytaj więcej >

02.10 2024

DEBIUT DR. MICHAŁA MARKIEWICZA W ALMA MATER – SZTUCZNA INTELIGENCJA A PRAWO AUTORSKIE

Debiut dr. Michała Markiewicza w ALMA MATER Uniwersytetu Jagiellońskiego. W numerze na inauguracje roku akademickiego zamieszczono „lekkie” podsumowanie aktualnych problemów z algorytmami sztucznej inteligencji (AI) z perspektywy prawa autorskiego. Autor odnosi się m.in. do kwestii: 1) kiedy prawo autorskie może objąć ochroną „współpracę” człowieka i maszyny, 2) jaki jest zakres takiej ochrony, 3) kto odpowiada za naruszenia prawa związane z eksploatacją wygenerowanych przez AI dzieł, 4) jak prawo reguluje możliwość wykorzystywania utworów do trenowania algorytmów AI, 5) oraz czy twórcom należy się wynagrodzenie za korzystanie z ich dzieł na potrzeby AI. Link do e-wydania: https://almamater.uj.edu.pl/documents/2910359/155690101/Alma_Mater_251/306dcabb-dadd-4b06-9575-466c5def319d

czytaj więcej >

WIEDZA

Wieloletnie powiązanie szeregu prawników Kancelarii M&S, z pracą na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ich ciągłe zaangażowanie w rozwój doktryny prawa, a także wiedza mec. Sroczyńskiego założyciela i pierwszego dyrektora Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Krakowie, pozwalają na stwierdzenie, że zespół Kancelarii M&S składa się z ekspertów w zakresie specjalizacji kancelarii.

DOŚWIADCZENIE

Prawnicy Kancelarii M&S posiadają wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa. Niejednokrotnie byli twórcami precedensowych wykładni prawa pozwalających chronić ich klientów w najdogodniejszy sposób. Doradzali zarówno wielkim przedsiębiorcom jak i organom państwowym.

NOWOCZESNOŚĆ

Kancelaria M&S kładzie nacisk na bezpośredni i elastyczny kontakt z klientem, równocześnie dostosowując się do jego oczekiwań oraz stawiając na praktyczne i szybkie reagowanie na pojawiające się potrzeby.